REFLEXNÍ MASÁŽE RUKOU/CHODIDEL

Každý zná masáž zad, ale masáž rukou či nohou si užil málokdo.

Zcela určitě je to proto, že tyto masáže jsou opomíjenou oblastí relaxace a prevence.

Reflexní relaxační masáže rukou a nohou jsou starobylé masáže reflexních míst na dlaních rukou a chodidlech, které umožňují společně nebo i jednotlivě účinnou celotělovou relaxaci a zajišťují volný průtok životní energie celým tělem. Vycházejí z map akupunkturních drah, jejichž původ sahá do starověké Číny. Průtok energie je blokován v důsledku nesprávného způsobu života, provázeného přepínáním a stresem a lidský organismus je pak unaven a vyčerpán.

Hlavní myšlenku akupresury lze nalézt v čínské filosofii - "věnuje-li se dostatečná péče tomu, "co tu ještě není", není pak třeba plakat nad tím, co už nejde vrátit zpět". Právě pomocí pravidelné stimulace akupresurních bodů lze skutečně naplnit tuto myšlenku do důsledků. Bohužel v našich končinách se akupresura užívá spíše na akutní stavy bolesti a jiné vážné potíže, kdy je sice rovněž účinná, ale již jen řeší problémy, kterým se dalo předejít jinak.

Při reflexní masáži jsou tlakem prstů nebo nástrojů stimulovány reflexní zóny jednotlivých orgánů na dlani ruky a plosce nohy. Pro intenzivnější tlak se v některých případech používá dřevěná tyčinka pro zvýšení intenzity tlaku a zpřesnění stimulace akupresurního bodu. Následkem je obnovení toku životní energie v oslabeném místě organizmu. Vzhledem k tomu, že senzorická zakončení nervů se rozpínají po celém těle včetně kůže, a ta všechna mají svá umístění v chodidlech, je reflexní masáž rukou/chodidel dobrá ke zlepšení krevního a lymfatického oběhu. Celková tlaková masáž rukou/chodidel bývá provázena stavem, kdy mysl se přestává upínat na tělo a dochází k hlubokému stavu relaxace.

Reflexní relaxační masáž rukou/chodidel má celkové regenerační, uvolňující a posilující účinky na organizmus. V rámci prevence předchází bolestem hlavy, astmatu, zánětům dutin, migrénám, odstraňuje napětí a napomáhá lepšímu snášení stresu. Může pomoci i při akutních potížích, bolestech.

Tato masáž není vhodná v těhotenství a při vážných zdravotních problémech.